Az ablakcsere folyamata
Az új műanyag ablak beépítésének módja több tényezőtől függ.
Először is, hogy régi ablakok cseréjéről van szó vagy pedig új nyílásba építünk be.
Nézzük szépen sorjában:
Az első és egyben legegyszerűbb mód amikor az újonnan kialakított falnyílásba kell beépíteni a nyílászárókat.
Ebben az esetben az előzőleg megfelelően felmért és legyártott műanyag nyílászárók tokját kollégáink az új falnyílásba helyezik, ékeléssel beállítják a vízszintes és függőleges pozíciót, majd tokon keresztül tokrögzítő csavarokkal vagy beépítő karmokkal rögzítik.
A megfelelő rögzítés után az ablakszárnyak a helyükre kerülnek, a beépítési hézagot /mely általában 1cm oldalanként/ poliuretán habbal töltik ki. Fontos, hogy ezek után 24 órán keresztül ne használja az új ablakot, hanem tartsa zárt állapotban. A hab takarását általában vakolással oldják meg a belső oldalon, a külsőre pedig a homlokzati szigeteléssel takarnak rá.
RAL beépítés esetén a tok behelyezése előtt a tokot párazáró és páraáteresztő szalaggal látják el.
A következő lehetőség az ablakcsere.
Ebben az esetben fontos különbség van a panel és a tégla épületek között.
A panel épületeknél viszonylag egyszerű és tiszta a dolog. Itt kollégáink a régi szárnyak leszedése után egy speciális orrfűrész segítségével átvágják a régi tokot és egy pajszerrel kifeszítik a helyéről. Így már szabaddá is válik a beton falnyílás. Ebben az esetben a további lépések megegyeznek az új beépítéssel, de a szerelési hézagokat általában UV-álló sík PVC takaróprofilokkal takarjuk el, majd felhelyezzük az új párkányt és könyöklőt.
Ha tégla az épület két lehetőség közül választhatunk.
Megtarthatjuk a régi tokot, azonban ez inkább egy szükségmegoldás, mint professzionális munka. Azonban teljesen érthető lehet a régi belvárosi házaknál, ahol nagyon széles, padlószintig érő tok van és szeretnénk elkerülni a „rombolást”. Mert bizony a tégla ablakcsere során előfordul némi „rombolás”.
Tehát, ha a régi tok megtartása mellett dönt, akkor kollégáink a szárnyak leakasztásával kezdik, majd levágják a régi pántokat. A régi tokba bekerül az új tok -tehát két tokunk lesz, ezáltal csökken az elérhető maximális üvegfelület mérete- , a megfelelő pozicionálás után rögzítésre kerül, majd habbal lesz kitöltve. Itt is hagyunk némi hézagot, bár itt kevesebbet (kb. 5mm). Ezeket el lehet fedni 20mm-es sík PVC takaróprofillal, de lehetőség van a régi tok belső felületének gipszkarton borítására is, így a gipszkarton megfelelő festése után meg sem lehet belülről mondani, hogy a régi ablaktok is ott van.
Ha a bontás mellett dönt, fel kell készülni rá, hogy némi kellemetlenséggel fog járni különösen a régi kapcsolt gerébtokos és pallótokos ablakok cseréjekor.
A régi szerkezet bontása során a falfelület sérül. Ha vastag tokja volt a régi nyílászárónak, akkor vakolatlan téglák fognak a szép új ablakok mellett éktelenkedni, melyet vakolással vagy gipszkartonozással el kell tüntetni ahhoz, hogy otthona újra élhető legyen. Mindazonáltal ez a tökéletes megoldás a tégla ablakcsere esetében, mert hő- és hangszigetelési paraméterekben így tudjuk elérni az optimális eredményt.
Önnél is esedékes az ablakcsere/ablak beépítés?
Kérjen ajánlatot tőlünk.